Seminár o leteckej prevádzke na Slovensku

​​Srdečne Vás pozývame na Seminár o leteckej prevádzke na Slovensku v kontexte so spoločným využívaním spodného vzdušného priestoru. Ústrednou témou seminára je "Let s cieľom života". Seminár sa bude konať vo štvrtok, 26.10.2023, od 09:00 hod. na Letisku Žilina v Dolnom Hričove.

​

Nedávno prekonané obdobie krízy spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 nám ukázalo “krehkosť“ ľudského života, ale aj “zraniteľnosť“ civilného letectva ako celku. Práve toto obdobie nám naznačilo, aké nenahraditeľné miesto v segmente dopravy má civilné letectvo, či už pri preprave nákladu ako aj pri záchrane ľudského života, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je letecká záchranná služba aj s využitím vrtuľníkov.

Napriek dôležitosti a vysokej pridanej celospoločenskej hodnote sa leteckí záchranári v praxi stretávajú s rôznymi negatívnymi aspektami, ktoré do istej miery znižujú efektivitu jednotlivých primárnych letov.
Z uvedeného dôvodu sa spojili viaceré organizácie s cieľom predstaviť odbornej verejnosti problematiku vrtuľníkovej prevádzky.

Tento odborný seminár je tiež zameraný na problematiku optimálneho a bezpečného využívania spodného vzdušného priestoru na území Slovenska. Vzhľadom na rastúci objem letovej prevádzky je kľúčové nájsť spoločné riešenia a stratégie, ktoré budú zohľadňovať potreby a záujmy všetkých zúčastnených strán.

​Seminár bude obsahovo zameraný na nasledujúce témy: ​

• ​Aktuálny stav prevádzky vrtuľníkov na Slovensku
  • ​Postavenie leteckej záchrannej služby v rámci Národného krízového manažmentu
  • ​Zabezpečovanie a zdieľanie leteckých meteorologických informácii
  • ​Využívanie spodného vzdušného priestoru SR
  • ​Stav slovenských heliportov a plôch verejného záujmu (PIS)
  • ​Problematika prevádzky výcvikových letov vo vzdušnom priestore

Seminár sa bude konať v prednáškovej miestnosti Katedry leteckej dopravy LA203
Vstup na seminár je na základe registrácie bezplatný. Prihlasovanie je možné online cez: https://forms.office.com/e/mD0Vbkeqyg  POZOR, registrácia sa uzatvára v utorok 24.10.2023 o 12:00
Pre účastníkov bude zabezpečený dopoludňajší a popoludňajší coffee break a obed. Počet miest na seminár je limitovaný kapacitou prednáškovej miestnosti.

V priebehu konania seminára bude paralelne vysielaný online prenos.
(link bude registrovaným účastníkom doručený na e-mail). Online účasť je bez kapacitných obmedzení.

Našim cieľom je vytvoriť priestor pre odborné diskusie, výmenu skúseností a identifikáciu nových prístupov, ktoré budú prispievať k efektívnemu a bezpečnému využívaniu vzdušného priestoru na Slovensku. Tešíme sa na Vašu účasť a cenný prínos k tejto dôležitej téme.

Rámcový program konferencie

Príchod a privítanie účastníkov                                              08:30 – 09:00
Otvorenie seminára a úvodné slovo             09:00 – 09:15
I. Blok seminára             09:15 – 10:45
–      zabezpečenie meteorologických a leteckých informácií
–      technologické riešenia a ochrana dát
Coffee break             10:45 – 11:00
II. Blok seminára             11:00 – 12:30
–      prevádzka vrtuľníkov na Slovensku
–      heliporty a plochy verejného záujmu (PIS)
Obedná prestávka             12:30 – 13:15
III. Blok seminára             13:15 – 14:15
–      využívanie spodného vzdušného priestoru
–      problematika výcvikových letov
Coffee break             14:15 – 14:30
Prijatie odporúčaní a ukončenie seminára             14:30 – 15:00

Program seminára

Program seminára o leteckej prevádzke na Slovensku si môžete stiahnuť po kliknutí na  tento odkaz.

Image

Seminár organizuje Katedra leteckej dopravy, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline s podporou projektu VEGA 1/0695/21 s názvom Letecká doprava a COVID-19: Výskum účinkov krízy so zameraním na možnosti revitalizácie odvetvia.