Navždy nás opustil prof. Ing. Karel Havel, CSc.

Prof. Ing. Karel Havel, CSc. patril k najvýznamnejším osobnostiam civilného letectva v Slovenskej republike. Počas svojho 46 ročného pôsobenia na Katedre leteckej dopravy na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline sa podieľal na vzdelávaní niekoľko stoviek odborníkov pre oblasť leteckej dopravy. Zaviedol výučbu predmetu Manažment letovej prevádzky a garantoval študijný program Profesionálny pilot. Spoluzakladal súčasné Letecké výcvikové a vzdelávacie centrum Žilinskej univerzity v Žiline a pôsobil ako letový inštruktor obchodných pilotov (nálet 5 400 hodín).

V roku 2002 založil v Slovenskej republike prvú leteckú školu zameranú na základný výcvik riadiacich letovej prevádzky s certifikáciou podľa noriem Európskej únie, kde pôsobil trinásť rokov ako jej zodpovedný manažér. Po vzniku Slovenskej republiky pracoval vo viacerých orgánoch a projektoch EUROCONTROLu. Bol tiež členom European Air Navigation Planning Group – EANPG Programme Coordinating Group v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo ICAO. Je spoluautorom vedeckej monografie Civil/Military Co-operation in Air Traffic Management, ktorá vyšla v Bruseli v roku 1996. V rokoch 1998 až 2012 bol poradcom riaditeľa Letových prevádzkových služieb, š. p. SR.

Pôsobil ako prodekan pre vedecko-výskumnú činnosť na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a ako člen vedeckej rady na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Participoval na riešení pätnástich európskych výskumných projektov. Jeho publikačná činnosť pre účely vzdelávania bola dvakrát ocenená cenou rektora VŠDS.